Historické centrum Nového Města nad Metují je vyhlášenou městskou památkovou rezervací od padesátých let 20. století. Kromě zámku nezapomeňte navštívit Městské muzeum, které je součástí hradebního opevnění a seznámíte se zde se sbírkami z historie a přírodovědy. Městská galerie sídlí ve středověké věži Zázvorka a je v ní umístěna stálá expozice výtvarných děl významných osobností a novoměstských rodáků. Podívat se tady můžete i do místa bývalé hladomorny a ze střílen věže se rozhlédnout po okolí z výšky.
Necelý kilometr od Nového Města nad Metují se na levém břehu Metuje nachází na skalnatém ostrohu zbytky hradu Výrov. Původní jméno Výrova není známo a podle všeho byl založen někdy ve 13. století. Dnes můžete obdivovat jenom zbytky zdí.
Méně než deset kilometrů vám bude stačit z Nového Města nad Metují, abyste se dostali na dělostřeleckou pevnost Dobrošov, pocházející z let 1936 – 1938. Nedokončená kulturní památka je přístupná pro veřejnost a můžete se podívat na pěchotní sruby N-S 82 Březinka a N-S 71 V sedle, které byly změněny na protiatomový kryt. Celou pevnost propojuje naučná stezka, která začíná u dělostřeleckého srubu Zelený.
V okolí nevynechte návštěvu zámku Náchod, kde ve starém hradním příkopě bydlí medvědi Ludvík a Dáša. Prohlídky zámku probíhají v několika okruzích a možné jsou i noční prohlídky. Seznámíte se s historickými interiéry 17. a 18. století, s cennými tapiseriemi, s obrazy s loveckým a květinovým zátiším, habsburskými panovníky a dokonce i se světem hraček z druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století.
Blízko Náchoda se rovněž nachází známé Babiččino údolí. Jde o malebné místo s historickými objekty a krásným přírodním okolím. Pohodlná procházka po kraji, který proslavila Božena Němcová, je vhodná zejména pro rodiny s dětmi. Po upravovaných cestičkách můžete dojít až na zámek Ratibořice.